PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Rokytnice Šanov Hostětín Žítková Lopeník Bojkovice Rudice


Město Bojkovice
 

Bohuslavice u Kyjova [ Katastr (místní část) ]

Obec BOHUSLAVICE se nachází 4,5 km s. od Kyjova rozkládající se na obou březích říčky Kyjovky (Stupavy)

Poprvé je obec zmiňována roku 1131. Prvním známým majitelem obce připomínaným roku 1356 byl Beneš z Bohuslavic. Držitelé obce se poměrně rychle střídali, neboť měla nejen značný vojensko strategický, ale také hospodářský význam . Značnou část obecních příjmů tvořilo totiž mýto, vybírané na zdejší křižovatce ochodních cest. Z roku 1385 pochází první zmínka o místním kostele. Stávala zde tvrz, která zanikla, pravděpodobně v souvislosti s vybudováním hradu po roce 1408 pány z Holštejna. Tento hrad se zde udržel pravděpodobně až do válek česko - uherských, kdy o něm zprávy mizí. Roku 1510 se obec dostala do majetku bučovického panství, jehož součástí zůstala i přes svou odlehlost až do 19. století. Roku 1572 povolil Jan Šembera Bohuslavicím vlastní pečeť s dvěma dubovými ratolestmi, na každé dva žaludy položené křížem a visící dolů. Roku 1980 se obec stala místní částí města Kyjova.

Okolí obce Bohuslavice je bohaté na archeologické nálezy. Při průzkumech Bylo zde bylo nalezeno paleolitické sídliště s nálezem mamutích kostí, neolitické sídliště, pohřebiště z období kutury zvoncovitých pohárů, únětické sídliště z doby bronzové, žárové hroby lužické a slezské kultury. Hojně jsou zastoupeny také nálezy z období slovanského včetně kostrových mohyl. Významným nálezem je také zlatá mince, barbarská napodobenina solidu císaře Heraklia (610 - 641) z trati Dolní choboty.

Památky a zajímavosti:
Jednolodní kostel sv. Filipa a Jakuba z roku 1408 se dochoval v podobě po přestavě z let 1697 - 1700, kdy byla také přistavěna věž.
Nadživotní socha sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1820.
Socha madony s dítětem je z 19. století, stojí však na soklu s výklenky z roku 1707

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km

NA ÚZEMÍ MÍSTNÍ ČÁSTI EVIDUJEME


AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 15.10.2021 v 21:30 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule