PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY Rokytnice Šanov Hostětín Žítková Lopeník Bojkovice Rudice


Město Bojkovice
 

Ve slováckém Vlčnově bude zřízeno unikátní muzeumzabavených černých pálenic

Ve slováckém Vlčnově bude zřízeno unikátní muzeum - zabavených černých pálenic

Horňáci zpochybňují místo expozitury, ale respektují to.

Vlčnov- Přímo do vyhlášené pálenice Antonína Moštěka na okraji obce si pozval k pálení z darů modrého ovoce starosta obce Jan Pijáček. V polovině května před Jízdou králů budou v historickém domečku č.p. 65 otvírat unikátní muzeum lidových pálenic, které nenajdete nikde v republice než tady. Exponáty ve většině případů pocházejí zabavených policisty při zátazích po černých pálenicích.

2010

V oficiální vlčnovské pálenici byli přítomní mimo jiné hosty i spoluautoři projektu Jiří Severin ze Zlína a Ivo Frolec, ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti. "Přišli všichni pozvaní, kteří se nějakým způsobem podílí při realizaci tohoto muzea. Pozval jsem je i do míst, kde je jedna z posledních pálenic na Slovácku, kde se pálí na dřevě a na uhlí. Částečně i proto, abych ukázal, že jsem vzorem a propagátorem legálního pálení," tvrdí Jan Pijaček, který si při paličských pracích osobně kontroloval, aby měla jeho pálenka 51,5 procenta. Tato hodnota je prý podle něho v tomto kraji nejideálnější. Ukázal se zde i majitel pálenice Antonín Moštěk. Celý život je spjatý s touto nepřehlédnutelnou budovou. "Černé pálenice byli a stále budou. Nikdy jsem však v nich neviděl nějakou konkurenci. Práce je tady stále dost a dost", doplňuje legendární slovácký páleničář Antonín Moštěk a vítá s nadšením muzeum lidových pálenic.
Na druhé straně Slovácka na Horňácku se už ozývají recesistické hlasy proti zřízení této expozitury v obci světově proslavené Jízdou králů. "V Javorníku prý nebyla zabavena jedna černá pálenice ani za komunistů, ani v současné demokratické době, proto si myslím, že toto muzeum mělo být zřízeno právě zde. Ale přesto respektujeme, že nápad k realizaci vzešel z druhého regionu," nechal se slyšet známý horňácký příznivec tvrdého alkoholu, řezník Jan Kružica. "Podla výsledků na různých koštoch po Slovácku dosahuje naša horňácká sliovica daleko lepších výsledků jak vlčnovská, dolňácká. Je to takéj tím, že na pěstování modrého ovoca máme příznivější "vyšší" podmínky a pálíme šeci v legálních pálenicách. To je důležitější realita, než nějaké páleničárské muzeum," dodává člen Sdružení přátel modrého ovoce z centra regionu Horňácka Velké nad Veličkou, organizátor a degustátor slivovicových koštů Martin Kuchyňka.

Text, foto: Antonín Vrba
mob.: 608 813 592
e-mail: vrbaa@seznam.cz

2010
2010
2010
2010
2010
autoři páleničářského muzea Ivo Frolec (vlevo), ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti a  folklorní badatel, sběratel, spisovatel Jiří Severin ze Zlína
autoři páleničářského muzea Ivo Frolec (vlevo), ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti a folklorní badatel, sběratel, spisovatel Jiří Severin ze Zlína
2010
DALŠÍ INFORMACE: Vlčnov

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 28.01.2010 v 23:42 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule